Skąd biorą się zielone upławy?

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy to jeden z najczęstszych objawów problemów intymnych u kobiet. Wszelkie zmiany w konsystencji, kolorze i zapachu śluzu to alarmujący sygnał, który może być symptomem infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub pierwotniaka. Jedną ze zmian, jakie obserwują kobiety, jest zmiana barwy wydzieliny na zieloną (lub zielonkawą). Co ona oznacza? Czy jest to powód do niepokoju?

Prawidłowa wydzielina

Każda, zdrowa kobieta wydziela w pochwie śluz (tzw. upławy). Prawidłowa wydzielina z dróg rodnych jest przezroczysta lub lekko biaława. W warunkach fizjologicznych ma ona neutralny zapach, jest ciągliwa i całkowicie pozbawiona grudek. Wydzielina składa się przede wszystkim ze śluzu szyjkowego i złuszczonych komórek nabłonka pochwy. Jej ilość, a także wygląd zmienia się w trakcie trwania cyklu miesiączkowego kobiety, ale również może być determinowana innymi czynnikami, np. stresem. Największa objętość wydzieliny pochwowej jest produkowana w tuż przed owulacją. Zwiększoną ilość śluzu obserwuje się również u kobiet w ciąży, a także podczas zbliżeń intymnych, co jest całkowicie normalne, a wręcz pożądane.

Zakażenia bakteryjne

Zielone bądź zielonożółte, jednorodne upławy to oznacza bakteryjnej waginozy. Jest to najczęstsze schorzenie ginekologiczne u kobiet w wieku rozrodczym. Aby doszło do rozwoju tej choroby, musi nastąpić obniżenie liczby pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus. Są one bardzo ważnymi bakteriami naturalnej – zdrowej flory bakteryjnej pochwy. Gdy spada ich liczba, namnażają się inne, patogenne bakterie. Te drobnoustroje również zasiedlają (w niewielkich ilościach) w warunkach fizjologicznych pochwę, jednak wysoki poziom pałeczek Lactobacillus nie dopuszcza do ich namnożenia. Zaburzenie flory bakteryjnej sprawia, że gwałtownie mnożą się bakterie beztlenowe. Najczęściej są to Gardnerella vaginalis, Prevotella spp., Mobiluncus spp lub Mycoplasma hominis. Objawem bakteryjnej waginozy jest również wzrost pH powyżej normy (powyżej 4,5, a nawet w skrajnych przypadkach do 7,0).

Test pH powinien być wykonany przez ginekologa niemal w pierwszej kolejności w przypadku sygnału kobiety o zaistnieniu jakiegoś intymnego problemu objawiającego się zielonymi upławami. Dodatkowo lekarz powinien pobrać wymaz z pochwy. Badanie to pozwala określić, jakie dokładnie zakażenie wystąpiło.

Zakażenia pierwotniakowe

Nieprawidłowa wydzielina to również objaw zakażenia pierwotniakami. Najczęściej spotyka się obfite, pieniste, zielone upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu w przypadku zakażenia rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vaginalis). Rzęsistkowica (łac. trichomonadosis), bo tak nazywa się choroba wywołana tym pierwotniakiem, jest infekcją, która u osób dorosłych przenoszona jest głównie drogą płciową. Dodatkowo w przypadku zakażenia rzęsistkiem zielonym upławom z pochwy towarzyszy również pieczenie i świąd okolic intymnych, a także ból w trakcie stosunków płciowych oraz bolesne oddawanie moczu lub częstomocz.

Inne przyczyny zielonych upławów

Istnieją również inne srożenia i choroby w przebiegu, których obserwuje się zmianę koloru i konsystencji wydzieliny z pochwy. Upławy zielone lub żółtawe, wodniste i niekiedy podbarwione krwią upławy mogą wskazywać na zanikowe zapalenie pochwy. Dodatkowymi objawami tej choroby są również zaczerwienione wargi sromowe oraz ich swędzenie. Problem ten dotyka głównie kobiet, które mają niski poziom kobiecych hormonów płciowych (estrogenów) oraz pań w okresie menopauzy.

Także nadżerka może powodować zielone upławy z pochwy o żółtym odcieniu. Dodatkowo w tym przypadku wydzielany śluz ma nieprzyjemny zapach, a kobieta odczuwa swędzenie i pieczenie sromu. Gdy nadżerka zostanie zaniedbana, w jej zaawansowanym stadium mogą pojawić się bóle brzucha, krwawienia kontaktowe, ból podczas stosunku, a także plamienia międzymiesiączkowe.

Zielone upławy w ciąży

W czasie ciąży w organizmie kobiety następują liczne zmiany, które są determinowane głównie poprzez hormony. U ciężarnych obserwuje się podwyższenie pH pochwy (norma wynosi 3,5-4,5). Choć jest ono wciąż kwaśne – rośnie tylko nieznacznie powyżej normy – sprzyja to rozwojowi niekorzystnych drobnoustrojów, których namnożenie powoduje infekcje intymne. Co więcej, u kobiet w ciąży zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy i dochodzi do przerostu błony śluzowej – to również sprzyja rozwojowi różnego typu zakażeń. Ciężarne, które cierpią na cukrzycę ciążową, są jeszcze silniej narażone na infekcje pochwy (zwłaszcza te grzybicze). Wystąpienie zielonych upławów w ciąży najczęściej wskazuje na bakteryjne lub pierwotniakowe.

Innym rodzajem wydzieliny z pochwy są obfite, zielone „upławy” bez zapachu, które pojawiają się w pobliżu terminu porodu lub tuż po nim. Są one szczególnie niebezpieczne! Stan ten wymaga natychmiastowej konsultacji ginekologicznej, ponieważ wówczas zazwyczaj następuje sączenie się zielonych wód płodowych. Oznacza to, że płód oddał smółkę do płynu owodniowego. Dzieje się tak na przykład w przypadku zakażenia, stresu lub niedotlenienia wewnątrzmacicznego. W przypadku pojawienia się takich zielonych „upławów” ciężarna powinna natychmiast zgłosić się do szpitala.

Gdy wydzielina z pochwy zmienia się w żółto-zielone upławy to sygnał, że w organizmie kobiety doszło do jakiegoś zakażenia. W takiej sytuacji warto zasięgnąć konsultacji ginekologa w celu dokładnego zidentyfikowania przyczyny i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Ważna jest również profilaktyka, aby nie dochodziło do infekcji intymnych – między innymi probiotyki temu przeciwdziałają. Preparaty probiotyczne w formie doustnej lub dopochwowej zawierają szczepy pożytecznych bakterii, które kolonizując drogi rodne kobiety zapobiegają rozwojowi innych – chorobotwórczych drobnoustrojów. Obecnie w aptekach dostępnych jest wiele preparatów zawierających probiotyki. Zaleca się je szczególnie kobietom, u których obserwuje się nawracające infekcje oraz kobietom w ciąży, które są bardziej narażone na zakażenia intymne.