Zapalenie pęcherza a krew w moczu. Jakie są przyczyny krwiomoczu?

Co oznacza krew w moczu? Czy trzeba się niepokoić takim objawem? Jakie rzeczy mogą doprowadzić do pojawienia się krwiomoczu i jak powinniśmy dbać o cały układ moczowy?
Każda osoba dorosła miała przynajmniej raz w życiu problemy z układem moczowym. Najczęściej są to różnego rodzaju infekcje, objawiające się uczuciem pieczenia przy oddawaniu moczu czy bólem podbrzusza lub cewki moczowej. Często towarzyszy temu mocny i nieprzyjemny zapach moczu. Jednak niektóre osoby zauważają u siebie coś jeszcze bardziej poważnego, czyli krew w moczu, która jest wyjątkowo stresującym objawem.

Krwiomocz – przyczyny i sposób leczenia

Krwiomocz, czyli tzw. hematuria, jest sygnałem, że nasz układ moczowy nie pracuje prawidłowo. Sikanie krwią może pojawić się jednorazowo lub wielokrotnie. W każdym przypadku wymaga konsultacji lekarskiej. Bardzo często krwiomocz nie jest objawem zwykłego zapalenia pęcherza, a poważniejszej choroby, np. nowotworu czy kamicy nerkowej.

Hematuria może występować pod różnymi postaciami. W większości przypadków jest to krew w moczu widoczna gołym okiem. W takiej sytuacji mówimy o krwiomoczu makroskopowym.

U niektórych osób pojawia się inny rodzaj hematurii, czyli krwiomocz mikroskopowy. Wtedy krew nie jest widoczna gołym okiem, a jedynie podczas badania moczu pod mikroskopem.

Co powoduje powstanie krwiomoczu?

Jest wiele przyczyn wpływających na pojawienie się krwiomoczu. W niektórych przypadkach ma to miejsce w wyniku urazu i pęknięcia nerki. Bardzo często powodem jest kamica nerkowa, która uszkadza naczynia krwionośne w moczowodach. Czasami głównym powodem jest ostre zapalenie nerek lub występowanie polipów pęcherza moczowego czy choroby nowotworowe.

Krew w moczu może występować także u osób cierpiących na endometriozę, prostatę, choroby wątroby czy hemofilię.

Jak dbać o nerki?

Nerki są bardzo ważnym organem w naszym organizmie. Jeśli nie pracują prawidłowo, to może dojść do zakażenia całego organizmu, a w konsekwencji również do śmierci. Dla każdego z nas bardzo ważne powinno być jak najlepsze dbanie o układ moczowy, aby jak najdłużej działał prawidłowo.

Troszcząc się o własne nerki, powinniśmy przede wszystkim zmuszać je do pracy, czyli jak najwięcej pić. Zaleca się, aby dorosły człowiek przyjmował dziennie nawet 2-3 litry płynów. Najlepsza jest woda niegazowana, zupy, naturalne soki oraz domowe napoje, jak np. lemoniady czy kompoty.

Istotne jest również to, by co jakiś czas sprawdzać stan naszych nerek. Podstawowym badaniem, jakie trzeba w tym kierunku wykonać jest badanie moczu. Lekarze zazwyczaj przy okazji dodatkowo zapisują pacjentom skierowanie na morfologię z OB, ponieważ te trzy badania dają bardzo dobry obraz zdrowia danej osoby.

Dbanie o układ moczowy to także unikanie zakażeń. Osoby podatne na różnego rodzaju infekcje układu moczowego powinny stronić od kąpieli w publicznych basenach. Ważne jest także szybkie podejmowanie leczenia zakażeń intymnych, ponieważ one bardzo często przenoszą się na układ moczowy w sposób niemalże błyskawiczny.

Niezwykle ważne jest także stosowanie zbilansowanej diety, która nie doprowadza do nadwagi i wzrostu cholesterolu. Dla nerek niebezpieczny jest także nadmiar soli i siedzący tryb życia. Niewskazane jest również palenie papierosów, ponieważ zwiększa ono ryzyko powstania chorób krwionośnych.

Najważniejsze rzeczy, których musisz unikać, aby mieć zdrowe nerki jak najdłużej!

Poza stosowaniem odpowiedniej diety, przyjmowaniem dużej ilości płynów i podejmowaniem regularnego wysiłku fizycznego istotne jest także to, jakie leki stosujemy. Na nerki bardzo źle działają wszelkie niesteroidowe leki przeciwzapalne (typu aspiryna) oraz paracetamol przyjmowany przez dłuższy czas i w sporych ilościach.

Niebezpieczne jest stosowanie suplementów diety, które nie są dostępne w aptekach, ponieważ tak naprawdę nigdy nie wiemy, z jakich składników się składają i czy wszystkie z nich są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Nawet, jeśli są to leki ziołowe.

Trzeba też pamiętać o tym, że lekarze zalecają, aby korzystać z toalety zawsze wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę. Zbyt długie przetrzymywanie moczu nie jest dla naszego zdrowia bezpieczne, ponieważ wypełniony moczem pęcherz jest powodem szybkiego namnażania się bakterii. Złe jest także przerywanie strumienia moczu podczas sikania, ponieważ to powoduje, że bakterie dłużej przebywają w końcowym odcinku układu, co doprowadza do rozwoju infekcji.

Dieta białkowa a nerki

Diety proteinowe są szkodliwe dla nerek, ponieważ bardzo je obciążają. W ostatnich latach wyjątkowo popularna stała się dieta Dukana, której lekarze nie zalecają właśnie przez szkodliwość dla układu moczowego.

Rola nerek jest bardzo poważna w naszym organizmie. To przede wszystkim filtrowanie, oczyszczanie i dbanie o to, by w ciele człowieka nie zabrakło wszystkich minerałów w odpowiednich ilościach. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze praca nerek przebiega tak jak powinna. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla naszego zdrowia.