Mocz

Mocz – wodny roztwór, barwy jasnożółtej wydalany przez nerki. Zawiera od różne związki organiczne i jony, w tym produkty przemiany materii. Zdrowy człowiek wydala około półtora litra moczu na dobę.

badanie ogólne – składa się z badania osadu zawartego w moczu pod mikroskopem oraz z oceny obecności białka, glukozy, ciał ketonowych, krwi, azotynów i leukocytów. Ocenia się także ciężar właściwy moczu oraz bada jego odczyn kwasowości (pH). Nieprawidłowe wyniki badań są sygnałem, że w ciele dzieje się coś złego, najczęściej dotyczy to chorób układu moczowego, ale z wyników moczu można wyczytać znacznie więcej informacji o stanie naszego zdrowia. Ogólne badanie moczu powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku.

posiew – wykonuje się w celu wykrycia czy w drogach moczowych nie ma chorobotwórczych bakterii. Próbki moczu nanosi się na specjalne pożywki i hoduje je obserwując czy nie pojawiają się kolonie bakteryjne. Jeśli tak, bakterie bada się, żeby sprawdzić do jakiego gatunku należą (czy są niebezpieczne), ocenia się ich liczbę. Często też wykonuje się tzw. antybiogram – badanie pokazujące, na jakie antybiotyki wyhodowany szczep bakteryjny jest wrażliwy, co bardzo pomaga dopasować odpowiednią terapię.