Faza folikularna

Faza folikularna – okres cyklu miesiączkowego przebiegający równocześnie z rozwojem pęcherzyka jajnikowego. W fazie tej dochodzi do zgrubienia i rozrostu błony śluzowej macicy.

Faza folikularna stanowi jedną z faz cyklu miesięcznego kobiety, niezależnie od jego długości czy intensywności krwawień. Rozpoczyna się podczas pierwszego dnia miesiączki, a kończy w momencie rozpoczęcia owulacji.

Faza folikularna  FSH. W fazie folikularnej zaczynają dojrzewać pęcherzyki umiejscowione w jednym lub dwóch jajnikach, co spowodowane jest wydzielaniem hormonu folikulotropowego – FSH. Dojrzałe pęcherzyki zwiększają objętość estrogenu wydzielanego do krwiobiegu, powodując jeszcze większe wydzielanie się FSH. Trwa to do momentu rozpoczęcia owulacji, kiedy przysadka mózgowa raptownie zatrzymuje produkcję hormonu FSH.

Kiedy rozpoczyna się faza folikularna, progesteron osiąga niskie stężenie. W pierwszej części fazy folikularnej poziom estrogenu i progesteronu jest najniższy w całej ciąży. Z biegiem czasu wyściółka macicy grubieje, przygotowując się do możliwości ciąży. Faza folikularna cyklu jest fazą przedowulacyjną. Nazywana jest również fazą dojrzewania pęcherzyka, lub fazą estrogenną. Wydzielające się podczas jej trwania estrogeny stymulują rozrost błony śluzowej macicy. Wpływają również na  zmianę cech śluzu szyjkowego:  traci on swoją lepkość i staje się bardziej rozciągliwy, co sprzyja wędrówce plemników w stronę komórki jajowej. Odczuwanie wilgoci na przedsionku pochwy może potwierdzać, że trwa faza folikularna. Wyniki badań poziomu hormonu folikulotropowego w fazie folikularnej to 1,4 – 9,6 j.m./l.

Długa faza folikularna jest często przyczyną niepokoju kobiet, zadających sobie pytanie czy nie powoduje to trudności z zajściem w ciążę. W przypadku niepokoju najlepszym wyjście jest przeprowadzenie badań hormonalnych, których wyniki powinny dać odpowiedź potwierdzającą lub wykluczającą konieczność podjęcia leczenia.