Estradiol

Estradiol – żeński hormon płciowy. Jest głównym, najsilniejszym naturalnym estrogenem odpowiedzialnym za rozwój żeńskich narządów rozrodczych, reguluje cykl płciowy i ma wpływ na zachowanie seksualne oraz miesiączkowanie. Tworzony jest w jajnikach i łożysku.

Obok progesteronu estradiol jest głównym hormonem wytwarzanym przez jajniki, odpowiedzialnym za prawidłowy poziom płodności. Progesteron wytwarzany jest przez ciałko żółte, lub – u kobiety ciężarnej – przez łożysko, a jego właściwe stężenie decyduje o skuteczności zapłodnienia. Estradiol wytwarzany jest z kolei przez pęcherzyki Graafa i korze nadnerczy. U kobiet ciężarnych, podobnie jak progesteron, w łożysku. Prawidłowy poziom estradiolu ma wpływ zarówno na popęd płciowy jak i przemianę materii. Jego rola w procesie zapłodnienia polega na stymulowaniu szyjki macicy w celu wydzielania śluzu, ułatwiającego plemnikom przemieszczanie się  w stronę komórki jajowej.

Estradiol wchodzi w skład estrogenu, tuż obok estronu i estriolu. Ich poziom zmienia się u kobiety w kolejnych fazach cyklu miesiączkowego. Podczas miesiączki stężenie estrogenów jest najniższe, a gdy wzrasta do końca pierwszej połowy cyklu, umożliwia odbudowanie błony śluzowej macicy. Poziom estrogenów szybko obniża się w okresie menopauzy. Skutkuje to dolegliwościami menopauzalnymi.

Dla utrzymania właściwego poziomu estrogenów, w tym i estradiolu, niezwykle istotne jest prowadzenie odpowiedniego trybu życia – zdrowa dieta, wysiłek fizyczny, unikanie stresu. Jeśli w organizmie stężenie estrogenów będzie nadmierne, może to skutkować zaburzeniami cyklu miesięcznego, przekroczeniem prawidłowej masy ciała, złym samopoczuciem, bólami głowy i ryzykiem wystąpienia zakrzepów. Także niedobór estrogenów nie odbija się korzystnie na organizmie kobiety – skutkuje bezowulacyjnymi cyklami, uniemożliwiającymi zajście w ciążę.