Depresja poporodowa

Depresja poporodowa to choroba, która atakuje matki w jakiś czas po urodzeniu dziecka. Niekiedy mylona jest z tzw. „baby bluesem” czasowym obniżeniem nastroju, pojawiającym się wkrótce po porodzie i przemijającym samoistnie po około miesiącu od urodzenia dziecka. Jeśli zmęczenie, złe samopoczucie, stany lękowe, zaburzenia snu i inne nieprzyjemne objawy zamiast mijać nasilają się, istnieje prawdopodobieństwo, że zaatakowała depresja poporodowa. Jak długo trwa? Może pojawić się nawet do 12 miesiąca po urodzeniu dziecka, a nieleczona trwać naprawdę długo, dlatego warto zdiagnozować ją jak najwcześniej.

Z czego wynika depresja poporodowa? Przyczyny poszukuje się między innymi w nieprawidłowym poziomie hormonów i neurotransmiterów, warunkujących prawidłową pracę układu nerwowego. Czynnik ryzyka stanowi uprzednie pojawianie się u matki epizodów depresyjnych, choroba afektywno-dwubiegunowa i zaburzenia dwubiegunowe. Depresja poporodowa przyczyny może mieć również w uzależnieniach, zaburzeniach osobowości i występujących wcześniej dolegliwościach o podłożu nerwicowym. Mogą jej sprzyjać rozmaite czynniki społeczne, nie pozwalające w pełni cieszyć się macierzyństwem: zła sytuacja finansowa, konflikty z ojcem dziecka, złe relacje w rodzinie a także ryzyko zwolnienia z pracy.

Objawy depresji

Znajomość charakterystycznych symptomów pozwoli w miarę szybko stwierdzić, że właśnie rozwija się depresja poporodowa. Objawy to przede wszystkim nasilające się obniżenie nastroju i związana z tym płaczliwość, występowanie stanów lękowych, obniżona samoocena. Kobieta w depresji poporodowej traci zainteresowanie seksem, spada również jej aktywność w innych dziedzinach życia. Pojawiają się stany lękowe, może wystąpić utrata apetytu, lub odwrotnie – wzmożony apetyt. Jeśli istnieje podejrzenie że wystąpiła depresja poporodowa, leczenie jest konieczne.

Depresja poporodowa – leczenie

Jeśli zdiagnozowana została depresja poporodowa – jak pomóc chorej? Leczenie tylko częściowo oparte jest na farmakoterapii, dużą rolę odgrywa w nim psychoterapia, ewentualnie obecność grupy wsparcia. Wokół depresji poporodowej narosło wiele mitów i fałszywych przekonań. Nie jest prawdą, że jeśli wystąpi ona po pierwszej ciąży, to pojawi się również przy kolejnych, podobnie jak brak depresji poporodowej w pierwszej ciąży nie gwarantuje zabezpieczenia przed nią przy następnych ciążach. Przyjście na świat dziecka bardzo oczekiwanego nie gwarantuje ochrony przed depresją poporodową, chociaż z kolei ciąża nieplanowana może się do niej przyczynić. Warto wiedzieć, że depresja poporodowa może tyczyć się również i mężczyzn, choć ma wtedy na ogół łagodniejszy przebieg.