Cytologia – wskazania, kiedy wykonać i jak przygotować się do badanie cytologicznego?

Każda kobieta dbająca o swoje zdrowie na pewno niejednokrotnie słyszała o tym, że powinna regularnie wykonywać badanie cytologiczne. W Polsce co jakiś czas są też organizowane akcje profilaktyczne, podczas których wysyła się do kobiety zaproszenia na badanie.

Cytologia – co to jest?

Badanie cytologiczne to podstawowe badanie, które pozwala zdiagnozować raka szyjki macicy. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która zabija Polki każdego dnia. Szacuje się, że codziennie z jej powodu umiera aż 5 kobiet mieszkających w naszym kraju.

Badanie cytologiczne jest zalecane do wykonania przynajmniej raz w roku. Tym bardziej, że nawet ¾ kobiet prowadzących życie seksualne nosi w sobie wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest głównym sprawcą raka szyjki macicy.

Decydując się na wykonanie takiego badania, każda kobieta dba o swoje zdrowie, ponieważ jego wyniki potrafią pokazać nam niepokojące zmiany będące w podstawowym stadium, co daje nam szansę na szybkie wyleczenie.

Warto również zastanowić się, kiedy najlepiej zrobić cytologię. Lekarze zalecają wykonanie badania w terminie między drugim dniem po zakończeniu krwawienia miesiączkowego a 20 dniem cyklu (za pierwszy dzień cyklu uznaje się pierwszy dzień krwawienia – przyp. red.).

Cytologia – jak się przygotować?

Do badania cytologicznego należy się przygotować. Po pierwsze trzeba się na nie umówić w odpowiednim terminie, biorąc pod uwagę dzień cyklu, w którym będziemy. Dodatkowo równie istotne jest to, aby już na 4 dni przed badaniem odstawić wszelkie preparaty dopochwowe. Warto zrezygnować także ze stosowania tamponów. Jeśli badanie wykonujemy na dwa dni po miesiączce, to w ostatnim dniu krwawienia powinnyśmy używać zwykłych podpasek. W ciągu trzech dni przed badaniem nie można także wykonywać irygacji.

Cytologia a współżycie

Pewne przygotowania należy wykonać też na 24 godziny przed badaniem. Nie powinno się uprawiać seksu oraz nie poddawać się badaniu ginekologicznemu i USG dopochwowemu. Niewskazane jest także używanie wibratorów.

Infekcja pochwy, o której mogą świadczyć min. upławy, również jest przeciwwskazaniem do wykonania cytologi. Jeśli podejrzewamy u siebie stan zapalny, to warto przełożyć termin badania cytologicznego i najpierw udać do ginekologa w celu wyleczenia infekcji.

Badanie cytologiczne – podstawowe badanie dla kobiet!

Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania diagnostyczne, ale szczególnie właśnie cytologię. To ona może uratować jej życie, chroniąc ją przed rozwojem raka szyjki macicy. Cytologia pozwala także zdiagnozować infekcję intymną oraz wykryć komórki, które w przyszłości mogą zmienić się w niebezpieczne komórki nowotworowe.

Na badanie cytologiczne można umówić się w ramach NFZ. Wystarczy udać się do swojego lekarza prowadzącego, który wypisze nam skierowanie. Często ginekolodzy wykonują takie badanie u siebie w gabinetach, dlatego w zasadzie można przeprowadzić je podczas jednej wizyty. Cytologię da się wykonać również w prywatnych placówka. Jej koszt to zazwyczaj około 50 złotych.

Kiedy warto zapisać się na pierwszą cytologię?

Badanie cytologiczne jest zalecane również dla młodych kobiet. Powinny je wykonać osoby w wieku 25 lat, jeśli do tej pory nie współżyły seksualnie. Inaczej jest w przypadku kobiet, które regularnie uprawiają seks. Jeśli są aktywne od 3 lat, to bez względu na to, w jakim są aktualnie wieku, to już powinny udać się na takie badanie.

Warto też wiedzieć, że lekarze nie wyznaczają górnej granicy wieku. Po pierwszym badaniu cytologicznym warto wykonywać je ponownie co 2 lata, a najlepiej nawet co rok. Jeśli poprzednie wyniki cytologii nie były prawidłowe, to ważne jest, aby kolejne badanie było przeprowadzone zdecydowanie wcześniej, zgodnie z konkretnymi zaleceniami lekarza prowadzącego.

Częstsze wykonywanie badania zaleca się także kobietom, które mają osłabioną odporność (np. w wyniku przewlekłych chorób, po chemioterapii lub z powodu przeszczepu organu). Tak samo jest z kobietami, których matki stosowały DES, czyli syntetyczny estrogen, który kiedyś był podawany w celu podtrzymania ciąży, jeśli w trakcie jego przyjmowania nosiły je pod sercem. Podobnie jest z nosicielkami HIV oraz osobami leczącymi nadżerki układu rozrodczego.

Cytologię wykonuje się też u kobiet ciężarnych. Zazwyczaj badanie przeprowadzane jest dwukrotnie, czyli w pierwszym i w trzecim trymestrze. Lekarze zalecają, aby cytologię robić częściej także u tych pań, które zmieniają partnerów seksualnych, ponieważ w ich przypadku występuje większe niebezpieczeństwo rozwoju choroby.

Przebieg badania cytologicznego wygląda tak, że najpierw lekarz robi wywiad, a potem przechodzi do właściwego badania. Jest ono bardzo szybkie i nie jest mniej komfortowe niż zwykłe badanie ginekologiczne. Polega na wprowadzeniu wziernika do pochwy i potem do szyjki macicy, by móc za pomocą specjalne szczoteczki pobrać materiał do badania. Wynik badania można odebrać zazwyczaj już po 3, 4 dniach, choć w niektórych miejscach trzeba czekać dłużej (do 3 tygodni), bo dana placówka nie prowadzi badania mikroskopowego.