Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja zapobiega zapłodnieniu, uniemożliwia zagnieżdżeniu się embrionu ludzkiego wewnątrz macicy, stosowana jest także podczas leczenia. Nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej przede wszystkim blokują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dojrzewanie komórek jajowych. Mają duży wpływ na owulację, co można poznać po zmienionym śluzie, zmianach w błonie śluzowej macicy i jajowodach. Jakie są metody antykoncepcji hormonalnej? Antykoncepcja hormonalna opiera się na stosowaniu preparatów jednoskładnikowych (z gestagenami) lub dwuskładnikowych (gestageny, octakalioestriol, etynyloestradiol). Nowoczesne metody antykoncepcji są skuteczne i bezpieczne. Nie powodują skutków ubocznych pod warunkiem, że preparaty są przyjmowane systematycznie. Warto podkreślić, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy i jajnika. Czasami jednak może być przyczyną ciąży pozamacicznej, wywołać stany zapalne pochwy czy zakażenia bakteryjne i grzybicze. Pigułki i plastry hormonalne dają kobietom poczucie bezpieczeństwa i skuteczności (99%). Jest to obecnie najpopularniejsza metoda antykoncepcji.

Rodzaje antykoncepcji

Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji jest antykoncepcja hormonalna. Według Światowej Organizacji Zdrowia skuteczność środków zawierających hormony waha się od 99,95% w przypadku hormonalnych implantów do 99,7% skuteczności w przypadku pierścienia hormonalnego. Każdorazowo dobór środków antykoncepcyjnych musi być poprzedzony szczegółowymi badaniami lekarskimi, co pozwoli dobrać najlepszą metodę antykoncepcji. Najpopularniejsze pośród środków zawierających hormony są tabletki antykoncepcyjne i plastry antykoncepcyjne. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wymaga systematyczności i regularności – zapomnienie o jednej może sprawić, że cały cykl miesięczny antykoncepcji zostaje zaburzony. Plastry antykoncepcyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych kobiet, które nie lubią zbyt często spoglądać na zegarek: wymienia się je raz w tygodniu, robiąc po każdym opakowaniu siedmiodniową przerwę. Plaster antykoncepcyjny nie przeszkadza w kąpieli, jednak zawsze należy pamiętać o dokładnym jego umocowaniu, aby nie nastąpiło zsunięcie. Rozwiązaniem ciągle mało popularnym w Polsce są zastrzyki antykoncepcyjne. Rozwiązanie idealne dla kobiet roztargnionych, oraz dla karmiących piersią – obecne na polskim rynku zastrzyki posiadają jedynie jeden hormon, progestagen – w związku z tym są dobrym środkiem anty dla osób nie tolerujących estrogenów. Wadą zastrzyków jest fakt, że dzięki przedłużonemu czasowi działania, ewentualne nieprzyjemne objawy po pierwszym zastrzyku będą utrzymywały się dłuższy czas.

Ceny środków antykoncepcyjnych

Hormonalne środki antykoncepcyjne dostępne są dla większości kieszeni. Tanie mogą być np. tabletki antykoncepcyjne – cena po refundacji wynosi niekiedy kilkanaście złotych, co w porównaniu z ceną innego rodzaju antykoncepcji nie stanowi ogromnej sumy. Nieco droższym rozwiązaniem są plastry antykoncepcyjne. Cena plastrów czy pierścienia hormonalnego wynosi około 50 złotych na miesiąc. Podobnie kształtuje się cena jednego opakowania zastrzyków hormonalnych, jednak tu należy wziąć pod uwagę, że stosuje się go zaledwie raz na trzy miesiące.