inVag

Dlaczego warto wybrać inVag®?

Strona główna Słownik ginekologiczny Pieczenie pochwy

Pieczenie pochwy

Pieczenie pochwy

Intymne choroby kobiece nie należą do przyjemnych. Niemal każdej infekcji towarzyszy pieczenie pochwy. Może to być objaw infekcji narządów rozrodczych: przy bakteryjnym zakażeniu (waginozie), przy infekcji grzybiczej (kandydozie), przy rzęsistkownicy i innych dolegliwościach nękających kobiety. Ignorowanie tego objawu doprowadza do rozwinięcia się infekcji i powstania objawów niepożądanych . Dlatego tak ważne jest podjęcie jak najszybszego i skutecznego leczenia.
Pieczenie pochwy nie musi być związane ze zwykłym otarciu po stosunku. Najczęściej jest ono wynikiem zaburzenia równowagi bakteryjnej pochwy, czyli infekcji. Wprawdzie całkowicie nie da się uchronić organizmu kobiety przed zakażeniami, ale można w dużym stopniu zapobiegać chorobom. 


Podstawą jest odpowiednia ilość pałeczek kwasu mlekowego we florze pochwy. Lekarze w celu wzmocnienia ochrony zalecają stosowanie probiotyków ginekologicznych i specjalnych płynów do higieny intymnej, które mają niskie pH i pomagają w utrzymaniu należytej równowagi pomiędzy bakteriami w pochwie.

Swędzenie i pieczenie pochwy


Pieczenie pochwy może wystąpić po lub w trakcie stosunku, przy stosowaniu leków obniżających odporność organizmu, zwłaszcza antybiotyków,  podczas długotrwałego stresu, po korzystaniu z publicznej toalety. Czynników wywołujących infekcje jest bardzo dużo, jednak właściwa higiena intymna połączona ze stosowaniem odpowiednich preparatów i środków higieny osobistej, skutecznie zmniejszy ryzyko infekcji. Także nie dopuści do wystąpienia pieczenia pochwy.