inVag

Dlaczego warto wybrać inVag®?

Strona główna Słownik ginekologiczny Ciałko żółte

Ciałko żółte

Ciałko żółte w jajniku

Ciałko żółte to gruczoł, powstający u kobiety w trakcie cyklu miesiączkowego z pękniętego pęcherzyka Graafa. Ciałko żółte odpowiedzialne jest za wydzielanie progesteronu, hormonu warunkującego prawidłowy rozwój ciąży przez umożliwienie zagnieżdżenia się zarodka w macicy i podtrzymywanie rozwijającej się ciąży. Po drugim miesiącu ciąży ciałko żółte stopniowo zanika, a rolę producenta progesteronu przejmuje łożysko.

ciałko żółte

Wydzielany przez ciałko żółte progesteron sprawia, że organizm matki nie atakuje antygenów płodu, nie dopuszcza również do przedwczesnego porodu. Niestety, odpowiedzialny jest również za zatrzymywanie wody w organizmie, co powoduje obrzęki, często występujące u kobiet w ciąży.

Problemy z zajściem w ciążę mają związek z niedoborami progesteronu, co z kolei związane jest z niewydolnością ciałka żółtego. Stwierdzenie takiego stanu wymaga interwencji lekarskiej i leczenia ciałka żółtego – nieleczona niewydolność grozi niepłodnością i prowadzi do poronień nawykowych. Niewydolność ciałka żółtego leczona jest poprzez podawanie zastępczego progesteronu lub progestagenów w momencie gdy owulacja jest zakończona. Lekami stosowanymi w kuracji są najczęściej: Duphaston i Luteina. Luteinę można przyjmować dopochwowo lub do ustnie, zaś Duphaston – tylko doustnie.

Faza ciałka żółtego

W fizjologii cyklu miesięcznego ciałko żółte odgrywa istotna rolę. Po owulacji do ostatniego snia przed rozpoczęciem się okresu trwa faza lutealna - faza ciałka żółtego. Faza ta trwa od 12 do 16 dni i jej charakterystyczną cechą jest wzorst temperatury  ciała od pół do 1,6 stopnia celsjusza, która utrzymuje do pierwszego dnia miesiączki.

W przypadku gdy nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte przekształca się w ciałko żółte ciążowe a wyższa temperatura utrzymuje się przez 3 miesiące.