Działanie probiotyków

Dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, zakwaszają środowisko produkując kwas mlekowy i m.in. w ten sposób hamują rozwój bakterii chorobotwórczych. Ponadto wspomagają nasz układ odpornościowy do walki z patogenami oraz same tworzą substancje, które niszczą złowrogie bakterie. Niezwykle skuteczną bronią, szczególnie do walki z mikroorganizmami beztlenowymi, jest produkcja nadtlenku wodoru.

Odpowiednio dopasowane probiotyki działają skuteczniej

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie probiotyku ginekologicznego do mikroflory pochwy danej kobiety. Skład ilościowy i jakościowy mikroflory pochwy nie jest stały i charakteryzuje się dużą zmiennością w obrębie populacji ludzi zamieszkujących różne regiony geograficzne świata. To oznacza, że Polki i np. Australijki mają nieco inne szczepy bakterii kwasu mlekowego lub różne są proporcje tych szczepów.

Prawidłowo dobrane szczepy bakterii probiotycznych, niemal skrojonych na miarę konkretnej osoby, są gwarancją sukcesu. Niedopasowane mikroby będą usuwane z organizmu i nie przyniosą żadnych korzyści. Idealnym rozwiązaniem byłoby, podobnie jak w przypadku antybiotyków, by w momencie, gdy dochodzi u kobiety do zaburzenia równowagi mikroflory pochwy móc ją uzupełnić dokładnie takimi bakteriami, jakich pacjentka potrzebuje.

Polska flora dla polskich kobiet

Z badań nad florą bakteryjną Polek wynika, że można dopasować poszczególne szczepy bakterii kwasu mlekowego do potrzeb naszych krajanek. Okazuje się bowiem, że ekosystem pochwy zdrowych Polek jest zdominowany głównie przez trzy gatunki:

  • kompleks Lactobacillus acidophilus – tym Lactobacillus gasseri stanowi w nim około 35%,
  • Lactobacillus fermentum, który stanowi 30%,
  • Lactobacillus plantarum kolejne 30%.

W badaniach wykazano, że doustne podawanie wymienionych szczepów kobietom w wieku reprodukcyjnym istotnie wpływa na zwiększenie liczby dobrych pałeczek w odbycie oraz w pochwie.

Wspomniane wyżej gatunki bakterii kwasu mlekowego (szczepy: Lactobacillus gasseri 57C, Lactobacillus fermentum 57A i Lactobacillus plantarum 57B) zawarte są w produktach firmy IBSS BIOMED S.A. (w leku dopochwowym inVag® oraz w doustnym probiotyku do postępowania dietetycznego prOVag®).